Nem gaz, hanem az egyik leghasznosabb gyógynövényünk, a csalán! Régen olyan nagy tiszteletben tartották, hogy olyan festőket is megihletett, mint Dürer. Ő festette meg, ahogy egy angyal, csalánnal a kezében az Isten színe elé repül.
Ez a növény nem mondható szépnek, kellemesnek, illatosnak, sőt kifejezetten taszító, mert ha hozzáérünk, megcsíp. Ez a csípés, amely égő fájdalommal jár, a csalán védekező hatása az állatokkal szemben, hogy ne pusztítsák el. A növény akár egy méter magasra is megnőhet, bárhol megterem. A földfeletti részét - leveleket - használhatjuk zöldségként és gyógyászati célra is. A gyógyászatban minden része felhasználható. A homeopátia is használja a csalánt kalciumhiány pótlására. Gyógyítja a bőrkiütéseket, viszketést, megállítja az orrvérzést. Kivallóan alkalmas a szervezet méregtelenítésére és salaktalanítására.
Tartalmaz: C vitamint, hangyasavat, vasat, kalciumot, foszfort, D-vitamint, meszet.
Gyógyhatása:
- kitűnő vértisztító gyógynövény és egyben vérképző is
- vízhajtó
- vesetisztító
- immunerősítő / vas tartalma miatt/
- reumatikus panaszokra hatásos
- epebántalmak esetén gyógyír lehet
- ekcémára
- angolkórra
- nyirokcsomóra
- légúti megbetegedésre
- szénanátha és más allergiás betegségre
- candida-fertőzésre
- cukorbetegségre is hatásos.
A gyökeréből készített tea jó: bélhurutra, hajhullásra, korpásódásra.
Teakészítés csalán gyökérből: 1 kanál csalángyökeret 1 liter vízben meg kell főzni, ha kihűlt, leszűrni. Hajmosás után a hajunkat leöblítjük vele.
Kalciumpótlás: a megmosott és megszárított tojáshéjat összetörjük, és összekeverjük a szárított csalánlevéllel. A zöld porból napi 3 alkalommal 1 késhegynyit fogyasszunk. Néhány hónap múlva a fogak állapota javul, és idővel megerősödik.
Aki allergiás a hangyasavra, az ne igyon csalánteát!
No comments:
Post a Comment